Płukanka do włosów dla brunetek -szałwia i zielona herbata ,dodająca blasku
By Pink Lipstick - 18:01:00
Znana nam wszystkim szałwia,która często używana jest do płukania jamy ustnej,może nam też posłużyć jako jeden ze składników płukanki do włosów. Łacińska nazwa szałwii oznacza zdrowie, więc płukanka z szałwią ma na celu dodać włosom zdrowego blasku oraz je nieco przyciemnić.
Szałwia dla brunetek
Aby ją przygotować, wrzucamy do garnka po 30g zielonej herbaty i suszonej szałwii. Następnie zalewamy zioła wodą (3/4 litra) i gotujemy na małym ogniu do momentu,aż mniej więcej jedna trzecia wywaru wyparuje. Gotową płukankę przecedzamy przez sito,a następnie wcieramy w mokre włosy.
Zapraszam na kolejne ziołowe posty
Witajcie,
W tym poście opisałam
zioła, pomagające zapobiegać łysieniu. Pierwsze w kolejności opisane zostały
zioła antyandrogenne.
Zacznijmy od
najważniejszego w walce z łysieniem androgenowym :
- Palma sabałowa(Bocznica piłkowana) Saw Palmetto- antyandrogen. Używana w leczeniu łysienia androgenowego, przerostu prostaty, zaburzeń w oddawaniu moczu. (o tym więcej w poście o PROSTENALU)
- Pokrzywa - jest również bardzo pomocna w walce z wypadaniem włosów jak i łysieniem. Od kiedy ją piję widzę ogromną różnicę w wyglądzie swoich włosów.
- Wierzbownica –antyandrogenna - pływa korzystnie na równowagę hormonalną organizmu, w związku z tym jest stosowana często na trądzik i łojotok. Regularne stosowanie herbatki oczyszcza cerę i zmniejsza ilość wydzielanego łoju. Ekstrakt z ziela wierzbownicy jest jednym ze składników kosmetyków: kremów do twarzy, toników, płynów leczniczych na skórę głowy. Działa antyandrogennie. Zalecana jest też osobom cierpiącym na hirsutyzm.
- Lukrecja- działa estrogennie. Stosowana również w przeziębieniach, anginie, grypie, chorobach jelit i żołądka.
- Czerwona koniczyna- Izoflawony występujące w czerwonej koniczynie i np. w ziarnach soi, mogą zmieniać produkcję hormonów lub przemianę materii, mogą mieć wpływ na enzymy międzykomórkowe lub różnicowanie się i produkcję komórek. Leczy objawy menopauzy, reguluje miesiączki u kobiet, leczy trądzik, łuszczycę, działanie antyoksydacyjne i oczyszczająco na organizm.
- Kwiat czarnej malwy – działa estrogenie na organizm, łagodzi objawy miesiączki, używana w leczeniu bezpłodności, zapalenia macicy. Działa nawilżająco na skórę, poprawia krążenie. Właściwości malwy czarnej - Wskazania: zaburzenia hormonalne, zapalenie jajników i jajowodów, skurcze jelit, żołądka i dróg żółciowych, nieregularne, skąpe i bolesne krwawienie miesiączkowe, upławy (+1 łyżka pokrzywy), stany lękowe i nerwicowe w okresie po- i przekwitania oraz miesiączki, bóle brzucha w czasie menstruacji, wzdęcia, zaparcia, choroba wrzodowa, bóle wątroby i trzustki, bezsenność, utrudnione oddychanie, wole, zaburzenia przemiany materii.
- Rozmaryn – powstrzymuje DHT, pobudza krążenie krwi do głowy, dzięki czemu poprawia pamięć i koncentrację oraz przyspiesza wzrost włosów, łagodzi bóle głowy, migreny. Używana w leczeniu depresji jak i niestrawności.
- Pluskwica groniasta - ma podobne działanie do działania estrogenów, łagodzi objawy miesiączkowania, działa przeciwzapalnie, łagodzi objawy przekwitania.
- Mydlnica lekarska - Wywar z korzenia mydlnicy wzmacnia włosy i leczy takie schorzenia, jak łojotok i łupież.
- Żeń – szeń – używany w Azji od tysięcy lat, poprawia krążenie i reguluje metabolizm komórkowy. Użycie żeń-szenia do przygotowania domowego szamponu do włosów przyczyni się do odżywienia i wzmocnienia włosów. Zeń-szeń jest dobrym środkiem na porost włosów, szczególnie u kobiet.
- Chmiel - może być skuteczny nie tylko w okresie klimakterium, ale i wcześniej, w przypadku zaburzeń hormonalnych, którym towarzyszy nadmiar androgenów i niedobór estrogenów, objawiających się między innymi trądzikiem, wypadaniem włosów, łojotokiem, niedorozwojem gruczołów piersiowych czy nadmiernym owłosieniem ciała Wpływa przeciwzapalnie, wzmacnia włosy, usuwa łojotok i łojotokowe zapalenie skóry. (źródło)
- Brzoza - ma działanie przeciwzapalne, oczyszcza i odświeża, nadając włosom połysk, zdrowy wygląd, puszystość i miękkość.
- Rumianek - wykazuje działanie przeciwzapalne. Dzięki niemu włosy wzmacniają się i uelastyczniają. Ponadto, łagodzi podrażnienia skóry i rozjaśnia włosy. Napar z rumianku załagodzi też swędzenie skóry głowy.
- Lawenda - odświeża włosy, kontroluje produkcję łoju, pobudza krążenie. Wykazuje działanie bakteriobójcze.
- Lucerna siewna - jest źródłem minerałów, takich jak: wapń, fosfor, żelazo, potas, sód, miedź, magnez, cynk, mangan, kobalt, jod, selen. Witamin A, E, K, B9 –kwas foliowy, C oraz luteinę. Jest również bogata w białka i aminokwasy.
Możemy stosować też
płukanki z rumianku, który zmiękcza włosy, korzenia łopianu, który pomaga
zwalczyć łupież, pietruszki - wzmacniającej włosy, czosnku czy cebuli (o tym
będzie osobny post).
Jeśli znasz jeszcze jakieś zioła pobudzające porost włosów, podziel się ze mną tą wiedzą ;)
Pozdrawiam,
Pink Lipstick